MITSUBISHI Colt 5 Doors 1.5L 5MT FWD (109 HP)
2004–2008
107
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3871mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |