MITSUBISHI Colt CZ3 1.5L 6AT FWD (109 HP)
2004–2008
107
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1468cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 970kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |