MITSUBISHI Colt CZT 1.5L 16v Turbo 5MT FWD (150 HP)
2005–2008
148
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1468cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3820mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1045kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |