MITSUBISHI Eclipse Spyder 2.4L 16v 5MT (150 HP)
2000–2005
148
bhp
Power
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2351cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 214Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4455mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Hr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |