MITSUBISHI Eclipse Spyder 3.0L V6 5MT (200 HP)
2000–2005
200
bhp
Power
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 278Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4455mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 Vr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |