MITSUBISHI Eclipse Spyder 3.8 V6
2006–2009
256
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3828cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4564mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1665kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |