MITSUBISHI Eclipse Spyder 3.8L V6 5AT (265 HP)
2009–2012
264
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3828cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 264bhp |
| Power | 197kW |
| Torque | 355Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4582mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1707kg |
| Boot Capacity | 147L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R18 94V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |