MITSUBISHI Eclipse 2.0L 16v 5MT (146 HP)
1995–1999
143
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |