MITSUBISHI Eclipse 2.0L 16v Turbo 5MT (213 HP)
1995–1999
209
bhp
Power
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 209bhp |
| Power | 156kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |