MITSUBISHI Eclipse 2.4 16v 5MT (165 HP)
2005–2009
162
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2378cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4564mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |