MITSUBISHI Eclipse 2.4L 5MT (162 HP)
2009–2012
162
bhp
Power
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2378cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4582mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1483kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 93V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |