MITSUBISHI Eclipse 3.8 V6 6MT (260 HP)
2005–2009
256
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3828cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4564mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |