MITSUBISHI Endeavor 3.8 SOHC 4AT (225 HP)
2008–2011
221
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 346Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4846mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1768mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 1152L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |