MITSUBISHI Endeavor 3.8L V6 4AT AWD (218 HP)
2002–2007
215
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3828cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 81L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1920kg |
| Boot Capacity | 1152L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |