MITSUBISHI Galant Station Wagon VR-4 2.5L V6 Biturbo 5MT AWD (280 HP)
1997–2001
276
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 363Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |