MITSUBISHI Galant Station Wagon 2.0L 16V 5AT FWD (136 HP)
1997–2001
143
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 191Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |