MITSUBISHI Galant Station Wagon 2.4L GDI 5MT FWD (150 HP)
1997–2001
148
bhp
Power
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2350cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1345kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |