MITSUBISHI Galant (US) 3.8L V6 4AT FWD (232 HP)
2004–2008
228
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3828cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2751mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |