MITSUBISHI Galant VR-4 2.5L V6 Biturbo 5MT AWD (280 HP)
1997–2004
276
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 363Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |