MITSUBISHI Galant 1.8i 5MT FWD (126 HP)
1993–1997
125
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1834cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 161Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |