MITSUBISHI Galant 1.8L TD 5MT FWD (75 HP)
1988–1993
74
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1795cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 413L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |