MITSUBISHI Galant 2.0i 5MT FWD (109 HP)
1988–1993
107
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 159Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1164kg |
| Boot Capacity | 413L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |