MITSUBISHI Galant 2.0i 5MT FWD (137 HP)
1993–1997
135
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1195kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |