MITSUBISHI Galant 2.4L 4AT FWD (162 HP)
2008–2012
161
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2378cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 213Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 94H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |