MITSUBISHI Galant 3.0L V6 4AT FWD (195 HP)
1997–2004
192
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 192bhp |
| Power | 143kW |
| Torque | 278Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1463kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |