MITSUBISHI i-MiEV 49 kW
2009–
66
bhp
Power
15.9
s
0–100 km/h
81
mph
Top Speed
112
mpg
Economy
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 66bhp |
| Power | 49kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.9s |
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 112mpg |
| Combined | 2.1L/100km |
| Urban | 2.4L/100km |
| Extra-Urban | 1.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3675mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |