MITSUBISHI L 200/Triton Single Cab 2.5 DI-D
2005–
134
bhp
Power
14.6
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2477cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 314Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 14.6s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5029mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/80 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |