MITSUBISHI L200 Crew Cab 2.8L D 5MT AWD (97 HP)
1995–2005
95
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2835cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 95bhp |
| Power | 71kW |
| Torque | 198Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Dimensions & Weight
| Length | 5126mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/80 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |