MITSUBISHI L200 Double Cab 2.8L TDI 5MT AWD (125 HP)
1995–2005
123
bhp
Power
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2835cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 294Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 158km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4920mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 1780kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/80 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |