MITSUBISHI L200 Single Cab 2.5L TD 5MT AWD (90 HP)
1995–2005
89
bhp
Power
14.3
s
0–100 km/h
91
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2477cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.3s |
| Top Speed | 146km/h |
| Top Speed | 91mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5009mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1585mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |