MITSUBISHI L300 2.0L 5MT FWD (90 HP)
1986–1994
89
bhp
Power
21.1
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1983cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21.1s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2235mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |