MITSUBISHI L300 2.5L 5MT FWD (69 HP)
1986–1994
68
bhp
Power
81
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2454cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 146Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2235mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |