MITSUBISHI Lancer Combi 1.6i 5MT FWD (114 HP)
1992–2001
111
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |