MITSUBISHI Lancer Combi 1.6L 16V 5MT FWD (96 HP)
2003–2006
97
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1584cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4475mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |