MITSUBISHI Lancer Combi 1.8L D 5MT FWD (60 HP)
1989–1992
59
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1779cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 R13S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |