MITSUBISHI Lancer Combi 1.8L GDI CVT FWD (114 HP)
2003–2006
113
bhp
Power
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1834cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4475mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |