MITSUBISHI Lancer Combi 2.0L D 5MT FWD (68 HP)
1992–2001
67
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |