MITSUBISHI Lancer Evolution II 2.0L 16V Turbo 5MT (260 HP)
1994–1995
256
bhp
Power
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 309Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4310mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |