MITSUBISHI Lancer Evolution IX 2.0L 16V Turbo 6MT (280 HP)
2005–2007
276
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 355Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 14.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |