MITSUBISHI Lancer Evolution X 2.0L Turbo 6MT (295 HP)
291
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 291bhp |
| Power | 217kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4503mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |