MITSUBISHI Lancer Hatchback 1.3L 12V 5MT FWD (75 HP)
1988–1993
74
bhp
Power
16.4
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1299cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.4s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2459mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80/R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |