MITSUBISHI Lancer Hatchback 1.8 D 5MT FWD (60 HP)
1988–1993
59
bhp
Power
16.4
s
0–100 km/h
92
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1795cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.4s |
| Top Speed | 148km/h |
| Top Speed | 92mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2459mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |