MITSUBISHI Lancer Hatchback 1.8L GTi 5MT (136 HP)
1988–1993
134
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1836cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 161Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1671mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2459mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |