MITSUBISHI Lancer Ralliart 2.0 MIVEC Turbo 6AT (240 HP)
2008–2011
237
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 343Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 45212mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |