MITSUBISHI Lancer Sportback Ralliart 2.0 MIVEC Turbo 6AT (240 HP)
2010–
237
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 343Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |