MITSUBISHI Lancer Sportback 1.8L DI-D 6MT FWD (150 HP)
2008–
148
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |