MITSUBISHI Lancer Sportback 1.8L MVTEC CVT FWD (140 HP)
2008–
138
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |