MITSUBISHI Lancer 1.3L 5MT FWD (82 HP)
2003–2007
80
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1299cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |