MITSUBISHI Lancer 1.5L 5MT FWD (90 HP)
2003–2007
89
bhp
Power
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1468cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1697mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |