MITSUBISHI Lancer 1.5L CVT FWD (90 HP)
2003–2007
89
bhp
Power
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1468cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1697mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |